ZPiT Krakowiacy

Belgia pachnąca czekoladą

Leuven – miasto partnerskie z Krakowem, od 1975 organizator Festiwalu Wielkanocnego, w którym na przełomie 36 lat uczestniczyły zespoły folklorystyczne z niemal całego świata.

W 2010 roku zaproszenie do uczestnictwa w nim i reprezentowania Krakowa i Polski otrzymał Zespół Pieśni i Taca „KRAKOWIACY”. Specjalnie przygotowany program oraz kostiumy podkreślające charakter krakowskiego folkloru były domeną udziału KRAKOWIAKÓW w Passfeesten Leuven 2010.

Festiwal w Leuven był jeszcze okazją do poznania tego niezwykle pięknego, pełnego zabytków miasta. Miasto, które jest siedzibą najstarszego w krajach Benelux Uniwersytetu (1425), które jest stolicą Brabancji, które swoją filozofię dla wiedzy wyraża poprzez niewielki gabarytowo pomnik FONS SAPIENTIANE, w którym mieszkają niezwykle przyjacielscy ludzie, a które na dodatek jest jeszcze siedzibą browaru Stella Artois – co wcale nie jest bez znaczenia, szczególnie podczas wieczornych spacerów po starym mieście.

Spędziliśmy w Leuven wiele przyjemnych chwil, prezentując nasz program podczas ulicznych parad, na estradzie w Rijschool, tańcząc KOLOM przed City Hall, uczestnicząc w zabawie City Game. Odwiedziliśmy również Brukselę – Parlament Europejski, Atomium, a przede wszystkim stare miasto, Wielki Plac (Grand Place) z gotyckim Ratuszem (Hôtel de Ville) z XV i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi) z XVI.

A co przywieźliśmy z Belgii, poza wspomnieniami i setkami zdjęć?

CZEKOLADĘ – prawdziwą belgijską czekoladę, której zapach unosi się na wielu belgijskich ulicach.